Projekty EU

Gminne Obchody 100. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Walkowicach

Gminne Obchody 100. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Walkowicach

13 lutego - dokładnie 100 lat od zakończenia powstańczych walk na terenie Romanowa i Walkowic - odbyły się Gminne Obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. 

Wydarzenie to było poświęcone uczczeniu niepodległościowego zrywu miejscowej ludności, który wpisał się bohatersko w wygrane Powstanie Wielkopolskie, a co za tym idzie odzyskanie niepodległości. 

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą. Następnie goście i mieszkańcy przemaszerowali na plac w Walkowicach, gdzie poświęcono dzwon zwycięstwa ufundowany przez właściciela firmy Komat, Mieczysława Kozłowskiego oraz właściciela firmy Viabud, Jacka Gruszkiewicza. Nowy dzwon jest repliką historycznego dzwonu ufundowanego przez mieszkańców Walkowic w 1859 roku. O przygotowanie skweru zadbała firma Viabud, a konstrukcję, na której wisi nowy dzwon wykonała firma Komat. Za organizację obchodów odpowiedzialni byli również nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Romanowie Dolnym, z Panią dyrektor Różą Wesołek na czele oraz sołtysi wsi i miejscowi społecznicy.

Wydarzenie zostało zakończone wspaniałą rekonstrukcją walk o Romanowo i Walkowice.

W uroczystości wzięło udział wielu przedstawicieli władz, lokalnych instytucji i szkół oraz mieszkańcy, którzy bardzo licznie przybyli całymi rodzinami wspólnie świętować w duchu patriotyzmu.

Jesteśmy niezwykle dumni, że mogliśmy być częścią tak podniosłego wydarzenia.

 Data: 2019-02-14
 Kategoria: Wydarzenia