Projekty EU

Kryzys szansą na rozwój – konferencja z udziałem prof. Zdzisława Krasnodębskiego

Kryzys szansą na rozwój – konferencja z udziałem prof. Zdzisława Krasnodębskiego

Pierwsza konferencja naukowa z zaplanowanego cyklu debat skierowanych do przedsiębiorców zorganizowana z inicjatywy Posła do Parlamentu Europejskiego prof. Zdzisława Krasnodębskiego odbyła się w siedzibie firmy Komat w Romanowie Dolnym pod Czarnkowem. Przez wzgląd na sytuację epidemiczną debata nadawana była online m.in. na profilu fb profesora Krasnodębskiego, w TV ASTA, w TV Trzcianka, na kanale wpolsce.pl, a także na profilu fb INFOrmatora czarnkowsko-trzcianeckiego. Debata miała charakter hybrydowy – część gości znajdowała się na miejscu, pozostała część połączyła się online.

„Kryzys szansą na rozwój” – tak brzmiał temat interaktywnego spotkania, a jego głównym celem było poszukiwanie rozwiązań pozwalających przedsiębiorcom uniknąć skutków kryzysu gospodarczego spowodowanego przez COVID-19. Zwrócono uwagę, iż mimo wielu pojawiających się w tym czasie trudności, pandemia otworzyła również nowe możliwości. Zauważono, że kluczem do wyjścia z trudnej sytuacji może być ekspansja na rynek zagraniczny.

O tym jak skutecznie wejść na rynek niemiecki oraz jak mądrze skorzystać z funduszy europejskich mówili profesor Zdzisław Krasnodębski oraz zaproszeni eksperci z Polski i Niemiec: dr Justyna Schulz (Instytut Zachodni w Poznaniu), Mieczysław Kozłowski (Właściciel firmy Komat), Feliks Łaszcz (Starosta Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego), Adam Bogrycewicz (Sejmik Województwa Wielkopolskiego), Zbigniew Czerwiński (Sejmik Województwa Wielkopolskiego), Łukasz Chrabański (Polska Agencja Handlu i Inwestycji / ZBH Frankfurt n/Menem), Krzysztof Kamola (Bank Gospodarstwa Krajowego) Florian Schmidtner (IRL GmbH, Lipsk), Artur Meissner (kancelaria prawna Meissner Kozioł Kaczmarek & Partner w Poznaniu). Moderatorem konferencji była Urszula Wöltjen (DPConsulting Bremen).

Ponadto eksperci poszukiwali odpowiedzi na pytania:
- Jaki jest wpływ unijnej polityki gospodarczej na konkurencyjność małych firm?
- Dlaczego umiędzynarodowienie MŚP jest ważne?
- Na jakie wsparcie ze strony regionalnych instytucji mogą liczyć przedsiębiorcy w procesie ekspansji?
- Jak wygląda wsparcie finansowe dla polskich inwestycji w Niemczech?
- Jak rozpocząć ekspansję na rynek niemiecki?
- Dlaczego Region Lipska zasługuje na szczególną uwagę?
- Jaka jest rola doradcy prawnego w procesie inwestycji za granicą?

Radio Poznań zwróciło uwagę na słowa prof. Zdzisława Krasnodębskiego, które stanowią wskazówkę dla polskich przedsiębiorców:
„Ten kryzys ma się skończyć nie tym, że tylko podtrzymamy te przedsiębiorstwa, które popadły w trudności. Ale będzie to ogromna rekonstrukcja gospodarki europejskiej i unowocześnienie jej. I z tego powinniśmy skorzystać. Dodajmy, że w Polsce działa aż 5 tysięcy niemieckich firm, a w Niemczech tylko 1,5 tysiąca polskich. Wszystkie koncentrują się na zachodzie, a powinniśmy spojrzeć bliżej, na wschodnie Niemcy. Tu jest szansa do rozwoju, mówię o Saksonii czy Brandenburgii”

 Data: 2020-11-27
 Kategoria: Wydarzenia