Projekty EU

Komat na 23. Międzynarodowych Targach Gastronomicznych EuroGastro

Komat na 23. Międzynarodowych Targach Gastronomicznych EuroGastro

Targi EuroGastro to jedna z najważniejszych imprez wystawienniczych w Polsce. Wydarzenie to przeznaczone jest dla restauratorów, właścicieli kawiarni, cukierni, piekarni oraz producentów i dystrybutorów sprzętu i usług dla gastronomii. Międzynarodowe Targi EuroGastro gromadzą setki wystawców z wielu krajów, jak również tysiące zainteresowanych wydarzeniem profesjonalistów z branży, szefów kuchni, baristów i barmanów czy światowej sławy osobowości kulinarne. Jest to wiodąca impreza targowa na rynku HoReCa w Polsce, podczas której branża gastronomiczna i hotelarska spotyka się już od ponad 20 lat.

23. edycja targów była wyjątkowa, ponieważ zmienił się program oraz lokalizacja eventu. Trwające od 27 do 29 marca targi odbyły się w tym roku w PTAK WARSAW EXPO i jak zawsze zgromadziły tłumy wystawców oraz zwiedzających chcących zapoznać się z najnowszymi trendami rynkowymi. Dodatkowo można było wziąć udział w interesujących szkoleniach. Podczas targów kolejny raz odbyły się również konkursy kulinarne organizowane przez cenionych szefów kuchni, takich jak m.in. Robert Sowa.

Wśród wystawców nie mogło zabraknąć firmy KOMAT. Wszystkie trzy dni targowe wypełnione były licznymi spotkaniami z kontrahentami, wizytami gości i klientów zainteresowanych ofertą firmy. KOMAT zaprezentował na swoim stosiku szeroką gamę produktów. Pojawiły się między innymi takie produkty jak ciąg wydawczy z granitowym blatem, linia barowa masterBAR czy bary mobilne speedBAR, które wykorzystywane były przez obecnych na stoisku barmanów. Zaprezentowano również urządzenia takie jak bufet FRESH z systemem nawilżania potraw w postaci efektownej mgiełki pary wodnej oraz nowość w ofercie firmy KOMAT – mobilne stanowisko gastronomiczne SMARTCAP. Zeszłoroczny laureat nagrody Najwyższa Jakość EuroGastro, jakim jest bufet FRESH, po raz kolejny cieszył się niesłabnącym zainteresowaniem. Niemniejszą uwagę zwracano na stanowisko SMARTCAP – zwiedzający mogli przekonać się jak skutecznie działa zastosowany w nim wielostopniowy system filtrów. SMARTCAP to urządzenie, które pozwala kucharzowi gotować potrawy w dowolnym miejscu bez obaw o opary czy intensywne zapachy, dzięki zastosowanemu w nim opatentowanemu siedmiostopniowemu systemowi filtrów, który oczyszcza powietrze w 99,7%.

Wszyscy przybyli goście mogli sami ocenić estetykę i przekonać się o wysokiej jakości produktów firmy KOMAT. Konsultanci handlowi bardzo chętnie doradzali klientom i odpowiadali na wszelkie pytania. Niekończące się rozmowy i nieustanny ruch na stanowisku są dowodem ciągłego rozwoju gastronomii, rosnącego przywiązania do jakości oraz niesłabnącego zainteresowania produktami firmy KOMAT. Firma KOMAT nieustannie pracuje nad wprowadzaniem nowych produktów do oferty. Kolejną nowość z pewnością będzie można zobaczyć podczas następnej zbliżającej się wielkiej imprezy targowej POLAGRA GASTRO, która odbędzie się na przełomie września i października w Poznaniu.

 Data: 2019-04-02
 Kategoria: Wydarzenia