Jak powinien wyglądać ciąg gastronomiczny w restauracji?

Jak powinien wyglądać ciąg gastronomiczny w restauracji?

Wyposażenie kuchni w restauracjach odgrywa kluczową rolę. Stosowanie specjalistycznych sprzętów i właściwa organizacja przestrzeni ułatwia przygotowywanie posiłków oraz wpływa na jakość serwowanych dań. W lokalach gastronomicznych nie ma mowy o przypadkowym ustawieniu mebli czy urządzeń. Kuchnie zwykle podzielone są na sekcje dotyczące poszczególnych etapów gotowania. W każdej z nich umieszcza się odpowiednie sprzęty wykorzystywane np. do krojenia i sortowania składników, ich obróbki oraz wydawania gotowych potraw. Wszystko musi tworzyć spójną całość, która pozwala na swobodne i  zgodne ze standardami BHP przygotowywanie potraw. Jak prawidłowo zaaranżować kuchnię i jak powinien wyglądać ciąg gastronomiczny? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Jakie wyróżnia się warianty ciągów gastronomicznych?

Wygląd ciągu gastronomicznego w restauracji zależy od wielkości kuchni oraz możliwości montażowych. To, w jaki sposób ustawić stanowiska neutralne, grzewcze, chłodnicze wraz z nadstawkami i elementami pomocniczymi wynika również z rodzaju serwowanych potraw oraz specyfiki pracy kucharzy. W naszej ofercie dostępne są cztery warianty ustawiania ciągów wydawniczych, które różnią się od siebie rozwiązaniami konstrukcyjnymi. To, co je łączy, to przede wszystkim wysoka jakość materiału, z jakiego zostały wykonane. Wybór mebli ze stali nierdzewnej chromowo-niklowej ułatwia utrzymanie czystości oraz gwarantuje odporność na uszkodzenia i działanie wysokich temperatur. Wśród dostępnych wariantów wymienia się:

  • Linię Silver – charakteryzującą się szkieletową konstrukcją stanowisk z otwartymi półkami dolnymi i możliwością zabudowy sprzętów wpuszczanych w blat. Ten rodzaj ciągu umożliwia szybki dostęp do produktów bez konieczności otwierania i zamykania szafek.
  • Linię Gold – w której sprzęty montuje się w ciągu szafkowym również w postaci elementów do zabudowy wpuszczanych w blat. Konstrukcja szafkowa ułatwia utrzymanie porządku oraz daje więcej możliwości w przechowywaniu produktów.
  • Linię Platinum – zbudowaną ze stanowisk szafkowych wraz ze wspawanymi wannami, które tworzą gładką powierzchnię blatu. Zabudowane szafki ciągu są pojemne i ułatwiają przechowywanie zapasów. To rozwiązanie pozwala uzyskać wyjątkowo estetyczny wygląd ciągu, który wyróżnia dbałość o każdy najmniejszy szczegół.
  • Linię Mobil – którą cechuje układ samodzielnych stanowisk jezdnych o konstrukcjach szkieletowych zabudowanych zabudową dekoracyjną z trzech stron. Ten rodzaj ciągu umożliwia zmianę układu stanowisk w zależności od organizacji pracy i preferencji kucharzy. Sprawdza się szczególnie w lokalach gastronomicznych oferujących catering.

Wróć do bloga