Komory mroźnicze to specjalne urządzenia, które umożliwiają przechowywanie towarów w temperaturach poniżej zera. Komory mają chronić produkty przed czynnikami zewnętrznymi, w tym głównie wahaniami temperatury, które mogłyby wpływać na ich jakość i świeżość. Urządzenia szeroko wykorzystuje się m.in. w branży gastronomicznej. Oprócz tego znajdują też zastosowanie w branży spożywczej, farmaceutycznej oraz hotelarstwie. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, na co zwracać uwagę przy wyborze komory mroźniczej i wyjaśnimy, jakie znaczenie ma jej wydajność.
Komory mroźnicze to urządzenia chłodnicze, które uznaje się za bardziej energooszczędne od tradycyjnych lodówek i zamrażarek. W porównaniu do nich komory dłużej utrzymują pożądane warunki np. w momencie awarii prądu. Dzięki temu żywność nie jest narażona na zepsucie. Co wpływa na wydajność komór mroźniczych? Wydajność urządzeń zależy od kilku czynników. Przede wszystkim przed zakupem komory mroźniczej należy zwrócić uwagę na jej moc i wymiary. Ważne jest to, by dostosować wielkość komory do faktycznego zapotrzebowania. Równie istotna jest sama konstrukcja urządzenia. Komory mroźnicze wykonuje się z płyt trójwarstwowych z rdzeniem poliuretanowym lub styropianowym oraz wysokogatunkowej stali.
Zastosowanie tego rodzaju materiałów ułatwia utrzymanie stałej temperatury wewnątrz komory. Należy wziąć jednak pod uwagę ewentualne straty energii, do których może dochodzić podczas użytkowania komór. Mimo że komory wykonuje się z materiałów o doskonałych parametrach izolacyjnych, nie da się całkowicie takich strat wyeliminować. Straty energii wynikają m.in. z częstego otwierania lub niedomykania drzwi. Aby je zminimalizować, wykorzystuje się wiele nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich jest np. zamknięcie typu snap-fit. Drzwi wyposażone w taki mechanizm, samoczynnie się domykają dzięki tzw. zawiasowi magnetycznemu. Innym rozwiązaniem może być również montaż kurtyny paskowej lub instalacja systemu odzysku ciepła z komory.