Zadbaj o czystość urządzeń gastronomicznych

Zadbaj o czystość urządzeń gastronomicznych

Dbanie o czystość w restauracji ma kluczowe znaczenie nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim higienicznych i zdrowotnych. Przygotowywanie posiłków w sterylnych warunkach ma duże znaczenie dla zdrowia Gości lokalu. Co więcej, wpływa też na wygląd i smak przygotowanych dań. W utrzymaniu porządku w restauracjach pomaga przede wszystkim korzystanie z odpowiednich środków czyszczących regularnie stosowanych przy usuwaniu zabrudzeń w restauracyjnych kuchniach. Niemniej ważny jest jednak sam dobór urządzeń i mebli przeznaczonych do pracy w gastronomii. Wśród najbardziej praktycznych sprzętów i mebli gastronomicznych wymienia się te, które zostały wykonane ze stali nierdzewnej.

Tego rodzaju meble i sprzęty są odporne na działanie wysokich temperatur panujących w kuchniach oraz łatwo nie ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Ponadto ich czyszczenie nie jest wymagające, a przy regularnej konserwacji można się cieszyć ich niezawodnym działaniem przez lata. Korzystając z odpowiednich preparatów codziennie, można w łatwy i szybki sposób wyczyścić zabrudzone powierzchnie bez obaw o to, że ulegną zniszczeniu. Co więcej, stosowanie środków ochronnych zapobiega namnażaniu się szkodliwych bakterii i drobnoustrojów oraz chroni powierzchnie blatów przed wchłanianiem zabrudzeń. Dbałość o higienę w kuchni przekłada się także na bezpieczeństwo i żywotność pracy sprzętów, które rzadziej ulegają awariom z powodu niewłaściwego użytkowania.

W jaki sposób dbać o urządzenia gastronomiczne?

Urządzenia gastronomiczne i meble ze stali nierdzewnej wymagają codziennego czyszczenia i dezynfekcji. Niezwykle ważne jest to, by na bieżąco o nie dbać, eliminując ryzyko awarii oraz powstawania trudnych do wyczyszczenia i nieestetycznych zabrudzeń. W pierwszej kolejności istotne jest zapoznanie się z zaleceniami producenta, co do tego, w jaki sposób czyścić i konserwować poszczególne powierzchnie. Zazwyczaj do czyszczenia sprzętów gastronomicznych używa się specjalnych preparatów, które nie niszczą powierzchni ani nie zaburzają pracy urządzeń. Warto przy tym pamiętać, że nie do wszystkich sprzętów można zastosować te same środki. Mianowicie zupełnie inne preparaty zostaną użyte w przypadku urządzeń, które mają bezpośredni kontakt z żywnością, a inne do tych, które go nie mają.

Co ważne, duże znaczenie ma też odpowiednie dozowanie środków chemicznych, tak, by ich stosowanie było przede wszystkim bezpieczne ani nie wpływało na właściwości później przygotowywanych potraw. Wiele preparatów zawiera silnie działające substancje chemiczne, dlatego nie należy zapominać o tym, że zbyt duża dawka środka czyszczącego może wejść w reakcję z blachą, niszcząc powierzchnię urządzeń i blatów roboczych. Nie jest zalecane też stosowanie preparatów zawierających chlor lub kwas solny. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest używanie wody z dodatkiem środka odtłuszczającego rekomendowanego przez producenta poszczególnych urządzeń gastronomicznych. Na zakończenie kluczowe jest także zdezynfekowanie powierzchni, tak, by skutecznie pozbyć się namnażających się w kuchni bakterii.

Jak prawidłowo czyścić urządzenia gastronomiczne?

Rozpoczynając czyszczenie urządzeń gastronomicznych, należy pamiętać o tym, by odłączyć je od zasilania. Niemniej ważne jest również usuwanie zanieczyszczeń z zimnych, a nie rozgrzanych urządzeń, dlatego przed każdorazowym myciem należy poczekać aż kuchenki i piecyki wystygną. Następnie należy dokładnie wyczyścić sprzęty i meble gastronomiczne przy użyciu wody z dodatkiem detergentu. Warto wiedzieć, że nie na wszystkie powierzchnie można bezpośrednio aplikować preparaty czyszczące. W wielu przypadkach sprzętów nie można intensywnie moczyć, dlatego zaleca się ich mycie przy pomocy zwilżonych ściereczek. Po zakończeniu czyszczenia, a przed podłączeniem do zasilania trzeba jeszcze wytrzeć do sucha poszczególne elementy. W ten sposób ma się pewność, że urządzenie jest czyste i gotowe do pracy.

Wróć do bloga